Balkon stanowi swego rodzaju przedłużenie mieszkania, a często jest nawet jego wizytówką. To właśnie tam spędzamy wolny czas, przyjmujemy gości, a niejednokrotnie także pracujemy. Z tego powodu tak ważne jest to, aby zadbać o odpowiednie warunki. Czym więc osłonić balkon w bloku, aby nie być zależnym od warunków atmosferycznych, a także ciekawskich spojrzeń sąsiadów? Sprawdźmy to!

Jak, czym osłonić balkon w bloku - m.in. od sąsiadów, deszczu, słońca?

Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń balkonowa może mieć niesamowity klimat i być niezwykle funkcjonalna. Niestety, bardzo często plany krzyżuje dość kapryśna pogoda. Na szczęście, w prosty sposób można się od niej uniezależnić, a tym samym móc korzystać z balkonu przy dowolnej aurze na zewnątrz. Przyjrzyjmy się bliżej temu, który rodzaj osłony balkonowej sprawdzi się najlepiej w danych okolicznościach.

Dlaczego warto osłonić balkon?

Osłona balkonu z jednej strony posiada wiele praktycznych zastosowań, z drugiej - odpowiednio dobrana - może wizualnie wzbogacić całą przestrzeń. W tym kontekście istotne jest jednak to, aby pasowała do stylu całej aranżacji balkonu oraz była po prostu wygodna w użytkowaniu i łatwa w utrzymaniu. Balkon osłania się zarówno przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, czyli przede wszystkim deszczem, silnym wiatrem czy nadmiernym promieniowaniem słonecznym, jak i przed wzrokiem sąsiadów. Na balkonie mamy czuć się bowiem komfortowo i zachować jak najwyższy poziom prywatności, a nie zawsze jest to możliwe z uwagi na rozwiązania architektoniczne, bliskość innych balkonów itd. Osłona balkonowa może być więc funkcjonalna, ale i stylowa. Możliwości jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Osłona balkonu - na co zwrócić uwagę?

Wybierając osłonę na balkon w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego ma w szczególności służyć. Od jej zastosowania zależy np. rodzaj użytego materiału, a także samej konstrukcji. Jeśli chcemy osłonić się od porywistego wiatru, świetnym rozwiązaniem różnego typu maty, które są zazwyczaj stworzone z lekkiej wikliny, bambusa czy drewna. Ciekawą alternatywą są także zasłony, które poza praktycznymi walorami, dodają przestrzeni oryginalnego charakteru. W przypadku, gdy zależy nam na o wiele stabilniejszej i bardziej wytrzymałej osłonie, można postawić na rolety balkonowe, które znajdują zastosowanie w niemal każdych warunkach. Niesłabnącą popularnością cieszą się także markizy czy żagle przeciwsłoneczne, a więc proste, ale bardzo przydatne daszki, które mogą zasłonić całą lub część powierzchni balkonu. Skutecznym sposobem na osłonięcie się od sąsiadów lub silnego wiatru jest ponadto zasadzenie krzewów lub drzew balkonowych.

Jak osłonić balkon w bloku - praktyczne porady

Jeśli komuś zależy na jeszcze lepszej ochronie, a przy okazji chciałby korzystać z balkonu przez cały rok, a więc niezależnie od tego, jaka jest pogoda, świetnym rozwiązaniem będzie całkowita zabudowa balkonu. Jest to niezwykle wytrzymała, stabilna konstrukcja, która będzie służyć przez wiele lat. Zabudowa jest nie tylko bardzo praktyczna, zapewnia najwyższy komfort i najwyższy poziom bezpieczeństwa, ale też dobrze komponuje się z elewacją budynku. Do wyboru mamy zabudowę w systemie ramowym oraz bezramowym. Pierwsza z nich charakteryzuje się tym, że całość jest złożona z pojedynczych, przesuwanych po prowadnicach okiennic, przy drugiej z kolei mamy do czynienia z jedną taflą szkła, a mechanizm ten działa także przy balkonach narożnych.

Zabudowa balkonowa - czy to się opłaca?

Nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie, dlatego każdy powinien zastanowić się nad tym indywidualnie, biorąc pod uwagę wszelkie “za” oraz “przeciw”. Decydując się na zabudowanie balkonu warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy zajmują się tym na co dzień. Fachowcy wskażą, które rozwiązanie będzie najlepsze w danym przypadku, a także zrealizują kompleksowo usługę montażu. Każdy rodzaj osłony balkonowej jest wart swoich pieniędzy, ponieważ przynosi wiele korzyści i przede wszystkim sprawia, że użytkowalność balkonu wchodzi na zupełnie inny poziom.