W letnie dni nie ma nic lepszego niż czas spędzony na przydomowym tarasie. Odpoczynek może pokrzyżować nam jednak deszcz, a nawet nadmierne promieniowanie słoneczne. Na szczęście, jednym ze skutecznych rozwiązań, dzięki którym można uniezależnić się od pogody, jest budowa zadaszenia nad tarasem. Co warto na ten temat wiedzieć, jak wykonać taką konstrukcję i jakich zasad się trzymać?

Jak zrobić zadaszenie tarasu - krok po kroku?

W ciepłe miesiące przydomowy taras staje się centralnym punktem każdej nieruchomości. To właśnie w tym miejscu wiele osób spędza możliwie jak najwięcej czasu, zarówno samemu, jak i z najbliższymi. Na tarasie można organizować przyjęcia dla gości, w tym grille. Wszystko to wymaga jednak odpowiednich warunków, w tym odpowiedniej ochrony przed zmieniającą się pogodą.

Zadaszenie tarasu - jak zrobić?

Zadaszenie tarasu stanowi osłonę przed opadami deszczu, śniegu, a także słońcem. Dzięki temu planując czas na tarasie nie trzeba dostosowywać się do panującej aury. Budowa zadaszenia tylko pozornie wydaje się prostym zadaniem, ale w praktyce konieczne jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia, wiedzy, a także sprzętu. W związku z tym najlepiej przekazać to zadanie specjalistom, którzy świadczą kompleksowe usługi w tym zakresie. Będą oni pomocni nie tylko jeśli chodzi o kwestie techniczne, ale także merytoryczne, w tym doradzą, jakie konkretnie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w danym przypadku. Rodzaj zadaszenia, w tym materiałów, z których jest wykonane, dobiera się bowiem indywidualnie, na podstawie tego, z czego zbudowano sam taras. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie odpowiedniego projektu, w którym uwzględni się każdy szczegół, co wpłynie na sprawność pracy.

Z czego wykonać zadaszenie nad tarasem?

Zadaszenie tarasu wymaga wykonania szeregu zadań, w tym przede wszystkim postawienia stabilnej konstrukcji, która będzie w stanie udźwignąć poszycie dachowe. Stelaż może być wykonany zarówno z elementów metalowych, jak i krokwi i specjalnych podpór. Wszystko zależy od tego, jakiego materiału użyto do postawienia samego tarasu. Jeśli chodzi z kolei o samo pokrycie dachu, może być on wykonany ze szkła, płyt poliwęglanowych, pleksi, dachówek ceramicznych, a często także mocnych tkanin. Każdy z tych materiałów ma inne cechy charakterystyczne, a przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę m.in. odporność na warunki atmosferyczne, wytrzymałość, ciężar, właściwości takie jak choćby ochrona przed promieniami UV i wiele innych. Nie bez znaczenia pozostają także koszty całej inwestycji, które w przypadku tworzyw sztucznych są zawsze niższe niż jeśli weźmiemy pod uwagę np. drewno czy szkło. Każdy inwestor musi więc samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym mu najbardziej zależy.

Budowa zadaszenia nad tarasem a prawo

Oprócz aspektów technicznych, nie można pominąć kwestii związanych z przepisami prawa. Czy do wykonania zadaszenia potrzebne jest jakieś pozwolenie? Jak się okazuje, prace polegające na budowie zadaszenia nad tarasem można traktować jako zwyczajny remont lub przebudowę istniejącego obiektu. W związku z tym, inwestor nie musi wnioskować o zgodę, a co więcej, nie jest zobligowany do zgłoszenia zaplanowanych prac. Oczywiście, musi postępować zgodnie z obowiązującym prawem, a więc skupić się jedynie na zadaszeniu tarasu i nie wykraczać poza to zadanie.

Zadaszenie nad tarasem - czy warto?

Z pewnością każdy, kto planuje budowę zadaszenia nad swoim tarasem, zadaje sobie tego typu pytania. Trzeba przyznać, że zadaszenie tarasu ma mnóstwo zalet i może znacznie polepszyć jakość przebywania w tym miejscu. Przede wszystkim można spędzać czas na świeżym powietrzu niezależnie od warunków pogodowych, a więc w praktyce o każdej porze roku. Zimą zadaszenie sprawdzi się jako ochrona przed śniegiem, dzięki czemu nie będzie trzeba odśnieżać tarasu, a jesienią nie będą na niego spadać liście. Zadaszony taras można ponadto w pełni zagospodarować ustawiając na nim zestaw wypoczynkowy z poduchami, dywaniki, a nawet meble. Taras z zadaszeniem jest nie tylko funkcjonalny, ale także świetnie się prezentuje.