Wielu posiadaczy przydomowego tarasu prędzej czy później podejmuje decyzję o jego zadaszeniu. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba przejmować się już zmienną pogodą. Taras zyskuje ponadto nowe oblicze, a samo zadaszenie jest nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Przed przystąpieniem do tego typu inwestycji warto jednak dokładnie dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę i przede wszystkim, z jakiego materiału wykonać zadaszenie.

Zadaszenie tarasu szkło czy poliwęglan?

Taras jest często jednym z najważniejszych miejsc na terenie posesji. Latem odgrywa rolę wizytówki całego domu, ponieważ to właśnie tam odpoczywamy po ciężkim dniu pracy, ale także przyjmujemy przyjaciół i znajomych. To dlatego tak ważne jest, aby czuć się w tej przestrzeni jak najlepiej i móc korzystać z niej niezależnie od warunków atmosferycznych. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa!

Jak zrobić zadaszenie nad tarasem?

Przed wykonaniem zadaszenia tarasu należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań, w tym zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać i na czym nam konkretnie zależy. Na tej podstawie łatwiej podjąć decyzję co do rodzaju zadaszenia, a mianowicie, czy ma być ono otwarte, częściowe albo całkowite. Jak widzimy, możliwości jest wiele, a wszystko zależy tak naprawdę od preferencji i wymagań samego inwestora. Wykonanie zadaszenia najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie, która świadczy tego typu usługi, dzięki czemu zyskuje się gwarancję najwyższej jakości. Fachowcy służą także poradą w kontekście wyboru optymalnego rozwiązania, a także późniejszego utrzymania i konserwacji zadaszenia tarasowego. Warto dodać, że przy budowie zadaszenia nad własnym tarasem nie jest wymagane uzyskanie żadnego pozwolenia, nie trzeba też nikogo informować o swoich planach.

Zadaszenie tarasu a wymagania techniczne

Wiele lat temu o zadaszeniu tarasu trzeba było myśleć jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy, ponieważ wymagało to odpowiedniego dostosowania planów. Obecnie, dzięki rozwojowi technologicznemu, zadaszenie tarasowe można stworzyć w każdej chwili. Nic więc dziwnego w tym, że z roku na rok coraz więcej osób postanawia na przeprowadzenie takiej inwestycji. Tym bardziej, że wymagania techniczne nie są wygórowane, a samo zadaszenie sprawdzi się w niemal każdych, choćby najtrudniejszych warunkach. Kluczem do sukcesu jest jednak przygotowanie odpowiedniego planu działania, w tym przemyślenie kwestii związanych przede wszystkim z konkretnymi wymiarami, rozstawem elementów, budową samego szkieletu, jak i rodzajem użytych materiałów.

Zadaszenie nad tarasem - z jakiego materiału?

Jedną z kluczowych decyzji, jakie trzeba podjąć przy budowie zadaszenia nad tarasem, jest wybór materiału, z jakiego zostanie ono stworzone. W tym miejscu należy rozróżnić poszczególne elementy całej konstrukcji, a więc szkielet, jak i poszycie dachowe. Materiał szkieletu powinien być jak najbardziej dopasowany do tego, z którego zbudowano sam taras. Najczęściej wykonuje się więc go z drewna lub metalu, w tym przede wszystkim aluminium oraz stali. Co do samego dachu, można go pokryć szkłem, tkaniną, dachówkami ceramicznymi, płytkami, a także poliwęglanem. Każdy z tych materiałów ma niewątpliwe zalety, ale także wady, które trzeba wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem inwestycji.

Zadaszenie ze szkła czy poliwęglanu?

W tym miejscu warto przyjrzeć się bliżej dwóm najpopularniejszym materiałom, z jakich wykonuje się zadaszenie tarasowe, a więc szkle oraz poliwęglanie. Wszystko zależy tak naprawdę do tego, co jest najważniejsze dla inwestora: trwałość, waga, właściwości itp. Dla przykładu, płyty poliwęglanowe są o wiele lżejsze od szkła, a jednocześnie nawet kilkunastokrotnie bardziej odporne na pęknięcia czy stłuczenia. Zadaszenie z poliwęglanu zapewnia także cień lub półcień, czego nie można powiedzieć o szkle, które przepuszcza promienie słoneczne. Atutem szkła jest jednak jego naturalność, a także atrakcyjny wygląd. Jeśli natomiast rozpatrujemy tę kwestię pod kątem finansowym, korzystniejszą opcją będą płyty z poliwęglanu.