Wielu posiadaczy balkonu w bloku decyduje się na jego zabudowę, która umożliwia korzystanie z tej przestrzeni niezależnie od pogody. Przed rozpoczęciem takiej inwestycji trzeba dokładnie przemyśleć wszelkie kwestie, w tym sprawy formalne. Nic więc dziwnego w tym, że jednym z zasadniczych pytań, jakie przychodzą do głowy, jest to, czy do zabudowania balkonu potrzebne jest jakieś pozwolenie? Przeanalizujmy, jak uregulował to polski prawodawca i jak wygląda to w praktycznym wymiarze.

Zabudowa balkonu pozwolenie czy zgłoszenie?

Ostatnie lata przyniosły spore zainteresowanie jeśli chodzi zabudowę balkonów w budynkach wielorodzinnych. Coraz więcej osób zaczęło dostrzegać niewątpliwe atuty takiego rozwiązania, a wraz z rosnącym popytem, wzrosła także liczba możliwości jeśli chodzi o montaż zabudowy. Na rynku można znaleźć tak wiele ofert, że wszystko zależy od potrzeb samego zainteresowanego.

Zabudowa balkonu - co warto wiedzieć?

Myśląc o zabudowanie balkonu w bloku warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jaki jest cel takiego działania. Jedni chcą bowiem osłonić się od wzroku sąsiadów, innym natomiast zależy na ochronie przed deszczem, śniegiem czy silnym wiatrem. Wiele osób zabudowuje balkon, ponieważ w mieszkaniu przebywają dzieci lub zwierzęta, a tego typu konstrukcja stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Niezależnie od motywacji, zabudowanie balkonu zwiększy de facto powierzchnię użytkową mieszkania. Właściciele będą mogli swobodnie zagospodarować tę przestrzeń, wzbogacając ją o różnego typu meble, zestaw wypoczynkowy, rośliny, dywaniki itp.

Jak podejść do tematu zabudowy balkonowej?

Wykonanie zabudowy warto powierzyć profesjonalnej firmie, której pracownicy wykonują takie usługi na co dzień. Zadanie to tylko z pozoru wydaje się bowiem takie proste, ale w praktyce wymaga wiedzy, umiejętności oraz odpowiednich narzędzi. Fachowcy doradzą ponadto, który system zabudowy (ramowy czy bezramowy) będzie lepszy w tym konkretnym przypadku, a także wytłumaczą, jak dbać o konstrukcję, aby wytrzymała jak najdłużej. Zabudowa składa się zazwyczaj z metalowych części, głównie stalowych oraz aluminiowych, a także okiennic, które mogą być wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego jak m.in. pleksi. Każda inwestycja jest nieco inna, dlatego należy podchodzić do sprawy w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę zastane na miejscu uwarunkowania techniczne. Co do zasady większości osób decyduje się na całkowitą zabudowę powierzchni, ale możliwe jest też zabudowanie tylko części balkonu.

Zabudowa balkonu a pozwolenie - najważniejsze informacje

Z racji tego, że coraz więcej osób postanawia zabudować balkon, jednym z najczęściej padających w tej materii pytań jest to, czy każdy może sobie na to pozwolić? Chodzi tutaj nie tyle o aspekty finansowe, lecz formalno-prawne. Czy zabudowa balkonu wymaga uzyskania jakichkolwiek pozwoleń budowlanych lub innych? Wiele osób może odetchnąć z ulgą, ponieważ polski prawodawca nie narzuca takiego obowiązku, choć mogą istnieć w tym obszarze drobne wyjątki, ale są to raczej rzadkie przypadki. Kluczowe jest bowiem to, czy zabudowa zmienia w jakiś sposób kubaturę całego budynku lub znacznie ingeruje w wygląd elewacji. W większości przypadków nie mamy do czynienia z takimi okolicznościami, a prace należy traktować jako takie, które są prowadzone w obrębie mieszkania. Oczywiście, właściciel nieruchomości musi trzymać się ogólnie przyjętych zasad i działać wyłącznie w ramach swoich uprawnień.

Czy zabudowę balkonu trzeba zgłosić?

Osobną kwestią pozostaje to, czy chęć zabudowania balkonu należy gdziekolwiek zgłosić? Ustawodawstwo nie jest w tym obszarze jednolite, a wiele zależy przede wszystkim od tego, czy budynkiem zarządza wspólnota, spółdzielnia, gmina itd. W każdej z tych sytuacji konieczne może okazać się wystąpienie o zgodę na przeprowadzenie takich prac. W przypadku spółdzielni musi ją wyrazić zarząd, a przy wspólnocie mieszkaniowej - większość właścicieli lokali. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego trzeba zasięgnąć informacji u źródła i działać na tej podstawie.